راهنمای تدوین مقاله


نکات مهم درباره فرآیند داوری مقالات:

1- پس از دریافت مقاله از طریق سامانه، در صورتی که مقاله دریافتی از نظر ساختاری مورد تایید کارشناسی باشد، در فرآیند داوری قرار می گیرد. با توجه به حجم بالای مقالات ارسالی نویسندگان محترم، تلاش ما اين است که فرآيند داوري بيش از 5 ماه به طول نينجامد.

2- نویسندگان محترم، برای تسریع در فرآیند داوری اطلاعات درخواستی سامانه از جمله شماره تماس و آدرس ایمیل معتبر را به طور کامل وارد نمایند. آدرس ایمیل نامعتبر باعث می شود نویسندگان پیام های ارسالی از طریق سامانه را دریافت نکنند.

3- نویسندگان محترم برای اطلاع از آخرین وضعیت مقاله خود، به کارتابل خود در سامانه مراجعه نمایند. همچنین نویسندگان پس از ارسال مقاله در مراحل فرآیند داوری، حتما کارتابل خود را به صورت مرتب مشاهده نمایند تا به موارد درخواستی داوران، کارشناسان و سردبیر فصلنامه پاسخ دهند.

4- در صورتی که مقاله شما در وضعیت «انجام اصلاحات داوری» قرار دارد و باید به سئوالات داوران یا سردبیر فصلنامه درباره مقاله پاسخ دهید، پاسخ به این سئوالات را در ابتدای فایل ارسالی مقاله وارد کنید و از ارسال جداگانه آن از طریق ایمیل یا فایل جدید خودداری کنید.

 

 

راهنماي تهيه و ارسال مقالات

 

خواهشمند است براي ارسال مقاله‏، به اين موارد توجه بفرماييد:

1-       اسامی نویسندگان مقاله نباید در فایل های ارسالی مقاله بصورت Word و Pdf وجود داشته باشد. بنابراین توصیه می شود در زمان ثبت اسامی نویسندگان در سامانه، مشخصات کامل آنها را وارد نمایید.

2-       حجم مقاله بيش از 30 صفحه و کمتر از 10 صفحه (صفحه 300 واژه‌اي) نباشد.

3-       در صورت ارسال مقالات ترجمه شده، تصوير متن اصلي مقاله و فهرست کامل منابع آن (با مشخصات دقيق کتاب‌شناسي) را به همراه ترجمه مقاله ارسال فرماييد.

4-       مقاله‌هاي ارسالي از حيث ساختار لازم است مشتمل بر بخش‌هاي زير باشد:

الف- چکيده: چکيده‌اي 200 تا 300 کلمه‌اي به همراه واژگان کليدي تهيه شود و ترجمه انگليسي آن نيز ارائه گردد.

ب- پاورقي‌ها: توضيحات بيشتر در مورد موضوع، معادل‌هاي خارجي اسامي و اصطلاحات مبهم و مهجور با عنوان «پاورقي‌ها» در پايين صفحه مربوطه آورده شود.

ج- منابع: فهرست منابع فارسي و غيرفارسي در پايان مقاله، به طور جداگانه (در ادامه همديگر؛ ابتدا منابع فارسي و در ادامه منابع غير فارسي) به ترتيب حروف الفباء آورده شود:

- کتاب: نام خانوادگي، نام نويسنده (سال انتشار)، نام کتاب، نام مترجم، شماره جلد، محل انتشار: نام ناشر، نوبت چاپ.

- مقاله: نام خانوادگي، نام نويسنده (سال انتشار)، «عنوان مقاله»، نام نشريه، شماره نشريه.

د- ارجاعات: ارجاعات به صورت درون‌متني پس از نقل مطلب به صورت زير آورده مي‌شود:

-        منابع فارسي: (نام خانوادگي، سال نشر: شماره صفحه)

-        منابع انگليسي: (نام خانوادگي، سال نشر: شماره صفحه)، با اين توضيح كه در اولين مورد به كاربردن نام خانوادگي، عبارت فارسي نام نويسنده در داخل متن به صورت فوق ذكر شده و به صورت لاتين در پاورقي ذكر مي‌گردد.

-        در صورت تکرار استفاده، ارجاع به صورت کامل، همانند بار اول، نوشته مي‌شود و از کاربرد واژه‌هاي همان، پيشين و مانند آن خودداري شود.

-        چنانچه از نويسنده‌اي در يک سال بيش از يک اثر انتشار يافته باشد، اين دو اثر با ذکر حروف الفبايي پس از سال انتشار از يکديگر متمايز شوند.

5- راهبرد توسعه در پذيرش يا رد، اصلاح و ويرايش مطالب و نيز نحوه چينش مقالات آزاد است.

6- ارسال مقاله براي فصلنامه راهبرد توسعه به منزله تعهد نويسنده مبني بر جديد بودن مطلب و عدم انتشار آن در نشريه ديگري است.

7- مقالات ارسال شده بازگردانده نمي‌شود.

8- هرگونه استفاده از مطالب مندرج در اين فصنامه با ذکر کامل نام منبع بلامانع است.